O spoločnosti

Viac než 90 rokov so značkou Bauknecht

UĽAHČIŤ KAŽDODENNÝ ŽIVOT

...to je hlavné poslanie značky Bauknecht počas celých 92 rokov jej existencie. Zakladateľ Gottlob Bauknecht sa otvorením prvej elektrotechnickej dielne vydal cestou, ktorá vedie k naplneniu tohto cieľa. Začala sa tak odvíjať jedinečná história značky, ktorá ešte ani zďaleka nedosiahla svoj vrchol.

HISTÓRIA ZNAČKY BAUKNECHT

začína v oblasti pohoria Švábska Alba, ktoré bolo domovom Gottloba Bauknechta. V roku 1919, vo veku 27 rokov, založil v Taiflingene svoju prvú elektrotechnickú dielňu. Vystačil si s počiatočným vkladom 500 mariek a tiež s nádhernou víziou. Vášnivý vynálezca chcel uľahčovať ťažkú prácu širokým uplatnením elektromotorov určených pre obchod, priemysel a poľnohospodárstvo. Všetku svoju energiu a nadšenie venoval ich vývoju a zdokonaľovaniu. Potom, ako uspel s vývojom špeciálneho motora pre šijacie stroje, ktorý významne dopomohol k racionalizácii odvetvia textilného priemyslu, sa stal na slovo vzatým odborníkom.

PRELOMOVÝ „LANDFREUND“

V roku 1932 Bauknecht prerazil so svojím strojom „Landfreund“, ktorý sa stal bestsellerom. Úplne uzatvorený elektromotor znamenal pre prácu farmárov skutočnú revolúciu a Bauknechtovi priniesol renomé uznávaného priekopníka. Prenikavý úspech viedol k tomu, že o rok neskôr otvoril Bauknecht továreň v Stuttgarte. Nasledovali dva ďalšie závody v Klingenmühle a Welzheime. Druhá svetová vojna dočasne pozastavila jeho úspešné ťaženie, no už v roku 1945 bola výroba motorov obnovená aj napriek obrovským škodám, ktoré vojna spôsobila. O dva roky neskôr už jeho spoločnosť zamestnávala okolo 1 000 pracovníkov a prispievala tak k obnove krajiny.

Z POĽA DO KUCHYNE

Rok 1948 je počiatkom novej kapitoly v histórii značky Bauknecht. Spoločnosti sa vďaka hospodárskemu oživeniu darilo a Gottlob Bauknecht zameral svoje inovatívne úsilie na domácnosť, konkrétne na kuchyne. Jeho prvým výrobkom v tomto segmente bol „Allfix“, prístroj na spracovanie potravín s overeným elektromotorom Bauknecht. V roku 1951 nasledovala prvá chladnička. Značka Bauknecht sa následne stala synonymom domácich spotrebičov v Nemecku. Do roku 1952 sa počet zamestnancov zdvojnásobil a v priebehu nasledujúcich rokov boli otvorené nové závody v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Trh ovládli nové výrobky, ktoré uľahčovali obtiažne domáce práce, napríklad žmýkačky, automatické práčky, mrazničky či umývačky riadu.

SPOLOČNOSŤ EXPANDUJE

V roku 1969 spoločnosť Bauknechht oslávila 50. výročie svojho založenia a s 12 tisíc zamestnancami vytvárala ročný obrat viac ako 620 miliónov nemeckých mariek. Na začiatku 70. rokov mala spoločnosť Bauknecht 12 výrobných prevádzok v Európe, 12 predajní v Nemecku a 6 distribútorov v zahraničí. Značka Bauknechht sa etablovala ako medzinárodná, pričom svoje výrobky vyvážala do viac ako 60 krajín sveta. V roku 1974 spoločnosť Bauknecht prvýkrát dosiahla obrat jednej miliardy nemeckých mariek. O dva roky neskôr vzišiel z výrobnej linky v závode v Spielbergu miliónty elektromotor. Bol to tiež koniec jednej éry: 9. septembra 1976 vo veku 85 rokov umiera zakladateľ firmy Gottlob Bauknecht. Jeho synovia Gert a Günter prevzali žezlo v tej dobe najväčšej rodinnej firmy v Nemecku. O rok neskôr rozšírili portfólio výrobkov Bauknecht o prvú mikrovlnnú rúru.

80. A 90. ROKY

V roku 1982 sa spoločnosť Bauknecht začlenila do skupiny Philips. O 7 rokov neskôr vytvorila americká spoločnosť Whirlpool spoločný podnik s firmou Philips, čím získala 53% podiel v spoločnosti Bauknecht a v roku 1991 sa stala jej výhradným vlastníkom. Od tej doby patrí značka Bauknecht medzi popredných svetových výrobcov a dodávateľov spotrebičov pre domácnosti. Výrobný sortiment sa neustále rozširuje. V roku 1991 a 1998 sa na trhu objavili dva celosvetovo prvé výrobky: halogénové sporáky a nový rad sporákov a rúr so širším teplotným spektrom „Lightronic“. V roku 1999 spoločnosť zaviedla technológiu „Dynamic Sense“, ktorá predstavovala úplne novú generáciu umývačiek riadu, práčok a sušičiek, ktoré nepoškodzujú životné prostredie. Od roku 1993 rovnako žiadne chladničky Bauknecht neobsahujú chlorofluorouhľovodíky.

BAUKNECHT V 21. STOROČÍ

Nové milénium oslávila spoločnosť Bauknecht množstvom inovatívnych nápadov a iniciatív. Vďaka spotrebiču „Access“, prvej práčke s európskou technológiou, ktorá sa od roku 2001 vyrába v závode v Schorndorfe špeciálne pre americký trh, sa spoločnosť Bauknecht stala jedným z najväčších vývozcov z regiónu južného Nemecka – ročne sa expanduje cca 700 000 modelov Access.